Kulatý stůl: Elektroenergetické datové centrum (EDC) zahájilo svou činnosti a komunitní energetika v Česku tímto oficiálně odstartovala
Účastníci tiskové konference odpovídali mimo jiné na otázky:
- Jaké konkrétní údaje jsou nutné pro registraci?
- Jak bude fungovat sdílení elektřiny v praxi mezi několika subjekty?
- Jaká jsou očekávání ohledně množství potenciálních zájemců a jaké jsou kapacity EDC?
Hlavní sdělení kulatého stolu:
EDC zahájilo 1. srpna 2024 svou činnost a začalo přijímat registrace zájemců o sdílení elektřiny. Po přechodu na plný provoz ve druhé polovině roku 2026 rozšíří svou činnost o poskytování služeb pro agregaci, akumulaci a flexibilitu.
Aktuálně EDC funguje v rámci tzv. dočasného řešení. I to však umožňuje sdílení elektřiny v režimu aktivního zákazníka nebo energetického společenství. Hlavním úkolem EDC v rámci komunitní energetiky je zpracovávat data o dodávkách a spotřebě elektřiny, aby bylo možné rozpočítat sdílenou elektřinu mezi předávací místa. Všichni zájemci o sdílení elektřiny z řad domácností, samospráv nebo firem proto musí být u EDC registrováni.
Samotný start EDC je vyvrcholením dlouhého a náročného procesu. Nešlo pouze o přijetí patřičné legislativy a vybudování datového centra jako takového. Nezbytné bylo i vytvoření rozsáhlé komunikační platformy, která všem zájemcům o sdílení elektřiny maximálně usnadní proces registrace.
Už v červenci byla spuštěna informační linka pro zájemce o sdílení elektřiny, jež funguje každý všední den na telefonním čísle 800 720 204. EDC rovněž ohlásilo spuštění nové podoby webových stránek, které budou kromě možnosti registrace poskytovat zájemcům i mnoho užitečných informací ke sdílení elektřiny a k dalším budoucím službám EDC.
Akcionáři EDC jsou provozovatel přenosové soustavy ČEPS a provozovatelé regionálních distribučních sítí ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce.